A Balaton Park Circuiten tér vissza Magyarországra a MotoGP és a Superbike-világbajnokság

A Balaton Park Circuiten tér vissza Magyarországra a MotoGP és a Superbike-világbajnokság

Harminchárom év után a 2025. augusztus 22-24-i hétvégén tér vissza a gyorsasági motorversenyzés királykategóriája, a MotoGP Magyarországra. A következő szezonban a Superbike világbajnokság (World Superbike Championship, WSBK) július 25-27-i állomása is hazánk lesz, ez a versenysorozat harmincöt év után érkezik újra hozzánk. A viadalok promótere és szervezője a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt., helyszíne pedig a balatonfőkajári Balaton Park Circuit pálya, amelyen számos fejlesztést hajtanak végre a mezőnyök fogadásáig.

A Balaton Park Circuit bekerült a MotoGP és a Superbike 2025. évi versenynaptárába, így a világ egyik legizgalmasabb sportágai a következő szezonban visszatérnek Magyarországra. A Balaton-parti versenypályát és a környező létesítményeket is fejlesztik, hogy modern infrastruktúrával és megfelelő színvonalú szolgáltatásokkal fogadják a mezőnyöket. A csapatokat és szurkolókat egy csúcskategóriájú sportélmény várja majd, turisztikailag látványos környezetben a Balaton, azaz Közép-Európa legnagyobb tava mellett.

"Nagy örömmel jelentjük be, hogy a Balaton Park Circuit szerepel a MotoGP és a WorldSBK 2025-ös versenynaptárában. A pálya rendkívül látványos helyszínen van, biztos vagyok benne, hogy a nézők számára is fantasztikus célállomás lesz, ahol élőben szurkolhatnak majd. A már tervezés alatt lévő munkálatok befejezése után a létesítmény készen áll majd a történelmi jelentőségű bemutatkozásra, amely új fejezetet nyit a magyar motorkerékpáros nagydíjak történetében. Nagyon várjuk, hogy visszatérhessünk ebbe a kulcsfontosságú közép-európai országba" – emelte ki Carmelo Ezpeleta, a MotoGP és a Superbike jogtulajdonos, Dorna Sports vezérigazgatója.

"Azt gondolom azzal illendő kezdeni, hogy megköszönjem Ezpeleta úrnak az elmúlt évek belénk vetett bizalmát és természetesen Magyarország Kormányának a támogatását. Végre beérik kollégáimmal közös sok éves munkánk gyümölcse, amelynek köszönhetően bekerültünk a világ egyik legnézettebb sportágának versenynaptárába. Országunk erejét mutatja, hogy a nehézségek ellenére ma itt lehetünk, s közös sikereink ezen új útjára léphetünk. Bár könnyen azt gondoljuk, hogy a motorsport az emóciókról, s a szenvedélyről szól, mi ennél többet látunk benne. Terveink szerint a jövőben e sportágak méltón hirdetik nemzetközi szinten a hazai mérnöki tudást és szakértelmet, a versenyzőink kiválóságát, hazánk turisztikai komplexitását és persze a fantasztikus vendéglátást és szurkolást. S ha már szurkolás, a magyar szív igazán egy magyar sikerért dobban nagyot, ezért azon leszünk, hogy tehetségeink már jövőre, hazai pályán mutathassák meg tudásukat, s együtt szoríthassunk nekik" – emelte ki Weingartner Balázs, a HUMDA Zrt., a versenyek hazai promóterének igazgatósági elnöke.

Az első magyarországi MotoGP-versenyt 1990-ben, a másodikat pedig 1992-ben rendezték. Az azóta eltelt évek alatt hazánkban Talmácsi Gábort is ünnepelhették, aki az első magyar versenyzőként 2007-ben világbajnoki címet szerzett a 125 köbcentiméteres kategóriában. A Superbike mezőnye 1988 és 1990 között járt hazánkban.

"A magyarországi MotoGP- és Superbike-futamok megrendezése nem csupán egy-egy nagyszerű sportesemény, hanem lehetőség arra, hogy előre lendítsük a fiatal motorosok karrierjét, fókuszba állítsuk a sportot, és perspektívát adjunk a jövő generációjának. Az a célom, hogy a motorozás ne csak versenysportként, hanem közlekedési eszközként is nagyobb elismerést kapjon az utakon, és hozzájáruljon a fiatalok fejlődéséhez, biztonságos közlekedéséhez. Ebben a szemléletformálási munkában nagy szerepe lehet a 2025-ös futamoknak" – hívta fel a figyelmet Talmácsi Gábor.

A jelenleg FIA Grade 2 licenccel rendelkező balatonfőkajári pályán néhány kiegészítő munkálatot kell elvégezni ahhoz, hogy megfeleljen a MotoGP-hez szükséges FIM Grade A licenc követelményeinek is, valamint a Superbike viadalt is tudja fogadni. Olyan stratégiai fejlesztésekről van szó, amelyek célja a MotoGP- és Superbike-futamoknak otthont adó pálya biztonságának növelése. Az eredeti nyomvonal 7-es kanyarjánál két kisebb sugarú kanyart alakítanak ki a belső oldalon, így itt is megmarad a nagy sebesség, miközben a nagyobb biztonság érdekében nő a bukótér területe. A 11-es kanyarnál egy új sikánnak köszönhetően csökken a sebesség, miközben nő az előzési lehetőségek száma. Közvetlenül a pálya új szállodája alatt egy technikás kanyarkombinációt építenek ki, amely nagy kihívást jelent a versenyzők számára. Ezek olyan kiegészítések, amelyek biztonságosabbá teszik a Balaton Park Circuitet a motorversenyzők számára.

"Büszkék vagyunk rá, hogy a vendégül láthatjuk a MotoGP és a Superbike mezőnyét a Balaton Park Circuiten, ez a verseny az egész balatoni térség számára nagy jelentőséggel bír. Izgatottak vagyunk a lehetőség miatt, így októberben el is kezdjük a szükséges kiegészítések megvalósítását a pályán. Ez a beruházás eddig is a terveink között szerepelt, így az ehhez szükséges extra költség is a rendelkezésünkre áll. Azt tartjuk szem előtt, hogy a lehető legbiztonságosabb körülmények várják majd a világ legjobb motorversenyzőit" – mutatott rá Walterné Dancsó Adrienn, a Balaton Park Circuit operációs igazgatója.

"Amikor a cél felé haladsz, minden mérföldkő az úton egy fontos megerősítés a helyes irányról. Már 2004-ben a Magyar Motorsport Szövetség elnökeként volt lehetőségem a Dornával találkozni és arról álmodozni, hogy Magyarországon „újra” lesz Gyorsasági Világbajnokság, ami azóta a MotoGP néven közismertté vált legnépszerűbb motorsport esemény a világon. Többször volt már látótávolságban ez a cél, de újabb és újabb kanyarok tűntek fel a horizonton, viszont az bizonyos, hogy ilyen közel és ilyen tiszta égbolt alatt soha nem jártunk még. A célegyenes előtti ráfordító kapujában mosolyog a szemünk a sisak alatt és minden energiánkat arra összpontosítjuk, hogy a kockás zászló végre lecsapjon a tomboló tömeg viharának gyűrűjében és mi magyarok itthon is élvezhessük azt" – vélekedett Hermann Henrik a Magyar Motorsport Szövetség elnöke.

Megérkezett az F1-es mozifilm hivatalos előzetese

Megérkezett az F1-es mozifilm hivatalos előzetese

A 2025-ös Forma–1-es szezon nyitóhétvégéje előtt megjelent az idei év egyik legjobban várt filmjének, az F1 című alkotásnak az első hivatalos előzetese. Az Apple Original Films gondozásában készült produkciót a Top Gun: Maverick alkotói jegyzik, főszerepben Brad Pitt-tel és Damson Idrisszel. A rendező Joseph Kosinski, a producerek között pedig olyan neveket találunk, mint Jerry Bruckheimer, Lewis Hamilton vagy éppen Pitt maga.

A 2 perc 28 másodperces előzetes egyesíti a Forma–1 lenyűgöző világát egy izgalmas történettel. Brad Pitt Sonny Hayes szerepében tűnik fel, aki a '90-es évek egyik legnagyobb tehetségének számított, mígnem egy súlyos baleset derékba törte karrierjét. 30 évvel később egy küszködő csapat tulajdonosa, Ruben Cervantes (Javier Bardem) keresi meg azzal, hogy térjen vissza a Forma–1-be, hogy megmentse a csapatot. Sonny csapattársa az ambiciózus Joshua Pearce (Damson Idris) lesz, aki már a saját tempóját akarja diktálni a szériában. Ahogy azonban az autók a pályán száguldani kezdenek, Sonny rádöbben, hogy az F1-ben a csapattárs is a legkeményebb ellenfél lehet.

Az F1 filmben olyan színészek is szerepet kaptak, mint Kerry Condon, Tobias Menzies és Kim Bodnia. A Warner Bros. Pictures forgalmazásában a film 2025. június 25-én debütál a nemzetközi mozikban, majd június 27-én Észak-Amerikában is bemutatják.

Exkluzív premier vetítés Magyarország nélkül

A Warner Bros. Pictures és az IMAX különleges premier előtti vetítést szervez 2025. június 23-án, egyetlen estén, 25 kiválasztott IMAX-moziban világszerte. A rendezvény során a szerencsés rajongók napokkal a hivatalos bemutató előtt láthatják a filmet, amelyet a valaha készült legautentikusabb versenyfilmnek ígérnek. Fontos azonban kiemelni, hogy Magyarország nem szerepel a premier előtti vetítésre kijelölt 25 helyszín között, így hazai nézőknek a film hivatalos bemutatójára kell várniuk.

Márquez háziversenyt hozott a MotoGP 2025-ös idénynyitója

Márquez háziversenyt hozott a MotoGP 2025-ös idénynyitója

A 2025-ös MotoGP szezon a Márquez testvérek sikerével indult, miután Marc Márquez győzelmet aratott a szezonnyitó Thaiföldi Nagydíjon, míg testvére, Alex Márquez a második helyen végzett. A Ducati versenyzői dominálták a burirami Chang International Circuit futamát, Francesco Bagnaia harmadik helyével pedig az olasz gyártó kisajátította a dobogót.

Marc Márquez az időmérőn megszerezte a pole pozíciót, majd a szombati sprintversenyt is megnyerte. A főversenyen a rajt után az élen maradt, azonban a hetedik körben testvére, Alex Márquez megelőzte. A Gresini Ducati versenyzője ezt követően 16 körön keresztül vezette a versenyt, mielőtt Marc a 23. körben visszavette az első helyet egy előzéssel a 12-es kanyarban. A hátralévő körökben Alex nem tudott visszatámadni, így Marc 1,732 másodperces előnnyel nyerte meg a futamot.

A győzelemmel Marc Márquez sikeresen mutatkozott be a Ducati gyári csapatában, és azonnal bizonyította, hogy a 2025-ös idény egyik fő esélyese lehet. Alex Márquez teljesítménye szintén kiemelkedő volt, hiszen a verseny jelentős részében az élen haladt, és komoly tempót diktált.

A Ducati dominanciáját Francesco Bagnaia harmadik helye tette teljessé, aki a verseny végén nyomás alá helyezte Alex Márquezt, de előzési lehetőséghez nem jutott. A negyedik helyen Franco Morbidelli, míg ötödikként Ai Ogura ért célba az Apriliával.

A mezőny további versenyzői közül Johann Zarco a Castrol Honda LCR csapattal a hetedik helyen végzett, ezzel felülmúlva a Honda legjobb 2024-es eredményét. Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) nyolcadikként, Enea Bastianini (Red Bull KTM Tech3) kilencedikként fejezte be a versenyt.

Pedro Acosta nehéz debütáláson van túl a Red Bull KTM Factory Racing színeiben, miután a negyedik körben bukott az első kanyarban. Bár folytatni tudta a versenyt, végül a 19. helyen ért célba.

A 2024-es világbajnok, Jorge Martín sérülés miatt nem tudott rajthoz állni. Az Aprilia Racing versenyzője a szezon előtti teszteken két külön balesetet is szenvedett, így kihagyta a szezonnyitót. Várhatóan a harmadik fordulóra, az Amerikai Nagydíjra térhet vissza.

2025-ös Thaiföldi Nagydíj végeredménye:

  1. Marc Márquez (SPA) – Ducati – 39m 37.244s
  2. Alex Márquez (SPA) – Ducati – +1.732s
  3. Francesco Bagnaia (ITA) – Ducati – +2.398s
  4. Franco Morbidelli (ITA) – Ducati – +5.176s
  5. Ai Ogura (JPN) – Aprilia – +7.450s

2025-ös MotoGP világbajnoki pontverseny állása:

  1. Marc Márquez (SPA) – 37 pont
  2. Alex Márquez (SPA) – 29 pont
  3. Francesco Bagnaia (ITA) – 23 pont
  4. Franco Morbidelli (ITA) – 18 pont
  5. Ai Ogura (JPN) – 17 pont

A MotoGP mezőnye a következő fordulóra Katarba utazik, ahol a versenyzők folytatják a világbajnoki pontokért folytatott küzdelmet.

Russell volt a leggyorsabb az utolsó napon, de Sainz zárt a tesztek élén

Russell volt a leggyorsabb az utolsó napon, de Sainz zárt a tesztek élén

Lezárult a 2025-ös Forma–1-es szezon egyetlen hivatalos előszezoni tesztje a bahreini Szahír versenypályán. Három napon át 20 versenyző dolgozott az új autókon a szezonkezdet előtt, összesen 3 896 kört – azaz több mint 21 millió kilométert – teljesítve. A teszt legjobb idejét végül Carlos Sainz futotta meg a Williams színeiben, míg a zárónapon George Russell volt a leggyorsabb.

A harmadik nap legjobbja a Mercedes pilótája, George Russell volt, aki a C3-as keveréken 1:29.545-ös időt autózott. Tőle mindössze 21 ezreddel maradt el Max Verstappen, a Red Bull versenyzője. A harmadik helyen Alexander Albon végzett a Williams-szel, aki lágyabb, C4-es gumival 1:29.650-et ért el.

Bár Russell eredménye a legjobb volt a zárónapon, a teljes teszthét leggyorsabb köre Carlos Sainzé lett, aki a második napon 1:29.348-as időt autózott. A spanyol ezzel – csakúgy, mint egy évvel korábban a Ferrarival – a teszt „időmérőjének” győztese lett, ezúttal a Williams színeiben.

Az első napon a McLaren pilótája, Lando Norris végzett az élen, így a három tesztnapon három különböző csapat versenyzője zárt az első helyen – jól mutatva a mezőny szoros versenyét.

A gumik voltak a főszereplők

A Pirelli sportigazgatója, Mario Isola úgy fogalmazott: „Rendkívül szokatlan körülmények között teszteltünk. A hűvös hőmérséklet és az erős szél jelentősen befolyásolta a csapatok munkáját, különösen az első két napon.”

A legtöbb adat a C3-as és C2-es keverékekről érkezett, utóbbi viselkedése az elvárásoknak megfelelően közelebb volt a C3-hoz, mint tavaly. A C4-es abroncs ritkán került elő, míg a C5 és C6 egyáltalán nem szerepelt, noha a Ferrari és a Williams rendelkezett velük.

„Nem láttunk valódi kvalifikációs szimulációkat, így a különböző keverékek közötti teljesítménykülönbségeket nem tudtuk pontosan felmérni” – tette hozzá Isola.

Teszt vége – de a Pirelli marad

Bár a 2025-ös szezon előtti teszt lezárult, a Pirelli még két napig a pályán marad, március 2-án és 3-án. A cél a 2026-os gumikeverékek fejlesztése, ebben az Alpine és a Williams csapatai vesznek részt.

  • Az Alpine két tesztpilótát, Paul Aront és Ryo Hirakawát küldi pályára.
  • A Williamsnél Alexander Albon és Carlos Sainz folytatják a munkát.

Következik: Ausztrália

A szezonnyitóra március 16-án kerül sor Melbourne-ben, az Ausztrál Nagydíjjal. A Pirelli a C3 (kemény), C4 (közepes) és C5 (lágy) keverékeket viszi a hétvégére – így végre éles körülmények között is láthatjuk majd, hogyan viselkednek a lágyabb gumik.

A bahreini teszt alapján a Ferrari, a Mercedes, a McLaren, a Red Bull és a Williams is komoly esélyes lehet a szezon első futamain. Az viszont, hogy ki tud valóban az élre állni, csak Melbourne-ben derül ki.

A szezon rajtra kész – a kérdés már csak az, ki lesz az első, aki lépéselőnybe kerül.

Hűvös idő Bahreinben, Carlos Sainz új színekben is az élen

Hűvös idő Bahreinben, Carlos Sainz új színekben is az élen

A bahreini előszezoni Forma–1-es teszt második napjának végén Carlos Sainz bizonyult a leggyorsabbnak, akárcsak tavaly – egy fontos különbséggel: 2024-ben még a Ferrarival tette ezt, míg 2025-ben már a Williamsszel futotta meg a leggyorsabb kört.

Sainz a 127 megtett köréből a 63.-on futotta leggyorsabb körét, 1:29.348-as idővel, a Pirelli C3-as keverékén, ami 573 ezredmásodperccel jobb, mint amit egy évvel korábban a Ferrarival teljesített. A spanyol ezzel befejezte a tesztprogramját, mivel a zárónapon csapattársa, Alexander Albon vezeti majd végig az FW47-est.

Sainz mögött a Ferrari két versenyzője zárt, akik megosztva tesztelték az SF-25-öt. Lewis Hamilton mindössze 52 ezreddel volt gyorsabb csapattársánál, Charles Leclercnél – a brit 1:29.379, míg a monacói 1:29.431-et ért el, szintén C3-as abroncsokon.

A szokatlanul hűvös időjárás – 13 és 18°C között mozgó hőmérséklettel – ráadásul esővel is párosult, ami miatt a legtöbb versenyző hosszú ideig a garázsban várakozott. A nap során csak Esteban Ocon hajtott ki Intermediate (köztes) gumikon, amelyeket 2017 óta először használtak Bahreinben – akkor Daniel Ricciardo tesztelte őket a Red Bull-lal. Ocon csak három rajtgyakorlatot végzett el ezekkel.

A gumik használatát tekintve a C3-as keverék volt továbbra is a legnépszerűbb – 1258 körből 767-et (60,97%) ezen a keveréken teljesítettek. A C4-es keverék először tűnt fel idén, de csak 30 kör erejéig, amit Hülkenberg (Sauber), Sainz és Leclerc osztottak meg egymás közt. A C2-es (238 kör, 18,92%) és C1-es (210 kör, 16,69%) keverékek is nagyobb szerepet kaptak, főként a hosszú etapok és versenyszimulációk miatt, amiket szinte mindenki teljesített.

Sainz nemcsak a nap leggyorsabb embere volt, hanem ő tette meg a legtöbb kört is (127), míg a leghosszabb egyhuzamban teljesített etap a Racing Bulls japán versenyzőjéhez, Yuki Tsunodához fűződött, aki 25 kört tett meg egyetlen C1-es szetten.

A harmadik és egyben utolsó tesztnap helyi idő szerint 10:00-kor veszi kezdetét, és 19:00-ig tart, egy órás ebédszünettel 14:00 és 15:00 között. A figyelem középpontjában a hosszú etapok, valamint az utolsó gyors körök állnak majd, mielőtt a csapatok Ausztráliába utaznak a szezonnyitóra.